13 tipů na nejlepší pánské vůně, rozdělené podle událostí

15.10.2023

Muž, který vkusně voní, je ihned atraktivnější pro opačné pohlaví. Existují dokonce teorie, které hovoří o tom, že když příjemně voníte, lidé s vámi jednají mnohem uctivěji. No prostě správně zvolený parfém nebo toaletní voda je něčím, co v rámci mužského rozvoje nelze opomenout. Pro mě osobně jsou vůně oblíbeným sběratelským artefaktem a snažím se neustále objevovat nové. Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce (ano, už za dva měsíce!), možná někteří z vás hledají tipy, co si "poruči" jako dárek. Případně čtenářky ocení tipy, čím obdarovat své přítele, bratry nebo tatínky. Výčet parfémů je samozřejmě ovlivněný mým osobním vkusem, protože budu uvádět pouze vůně, které se mně konkrétně líbí. Nečekejte žádný odborný popis toho, z čeho se parfémy skládají, upřímně nevím, jaký je rozdíl mezi hlavou nebo srdcem vůně. Místo květnatých popisů, jak hlava vanilky pomalu přechází ve výrazné tóny tabáku, jsem tedy zvolil, troufám si tvrdit, pro nás muže srozumitelnější popis a zasadil vůni do pomyslné situace.

(EDIT: Ještě jedním drobným tipem je, že pravděpodobně každá parfumerie nabízí žebříček Bestsellerů. Takže přece netřeba nic řešit a hned vím, co vzít, ne? Tak takhle to nemyslím, spíše přesně naopak. Když po takové vůni sáhnete, víte, že se bude pravděpodobně líbit, nicméně naprosto tím ztratíme originalitu, jelikož je velká pravděpodobnost, že stejně budou vonět všichni kolem. Navíc parfém na každém voní trochu jinak, tudíž něco, co je perfektní na papírku (nebo na ostatních lidech), už nemusí být tak skvělé na Tobě. Osobně teda spíše doporučuji nebrat bestsellery a usilovně hledat něco, co bude nejen hezké, ale i originální, a tím pádem osobité pro Tebe a Tvoje charisma.)

Pracovní pohovor

Jelikož se jedná o situaci, kdy nepotřebujete, aby se za vámi táhnul výrazný odér vůně od recepce až po zasedačku, je vhodnější sáhnout po něčem méně agresivním. Ideální volbou je podle mě Dior Fahrenheit. Vkusná vůně, která "nepraští" personalistku do nosu, a přesto podtrhne vaše charisma. Plusem je zároveň dlouhá výdrž parfému.

Host na svatbě

Svatba začíná obvykle dopoledne a pokračuje až do pozdních večerních hodin. Chce to tedy něco, co neurazí přes den a neztratí se ani večer. A jelikož na svatbu patří oblek, měla by být vůně oblekově kompatibilní. Vše uvedené splňuje Dior Homme. Lehce kořeněná vůně, která s vámi hravě absolvuje celý den.

Noc v klubu

Na párty se můžete trošku odvázat a zvolit těžší kalibr. Tím je třeba Zadig & Voltaire This is Him. S touto francouzskou vůní se v davu neztratíte. Je to výrazné, sladké a originální. Na tento parfém jsem dostal řadu komplimentů, ale i třeba komentář: "Tohle je jak pro ruského pasáka." Je pravdou, že k výčtu vlastností by se hodilo i "agresivní". Prostě na tuhle vůni musíte mít odvahu.

Výlet na šlapadlech

Krásný letní den, voda, čerstvý vzduch. Parfém by měl odrážet svobodu a svěžest. Tím pravým je Versace Eau Fraiche. Jedna z mých "top" vůní, která se v létě a na jaře rozhodně neztratí. Dobře ladí s polo tričkem a kraťasy a v blízkosti vody je ideální volbou.

Vyjížďka na motorkách

Pokud bych měl jmenovat jeden parfém, který ladí s koženou bundou, tak bych okamžitě uvedl Dior Sauvage. Tato populární vůně, která patří mezi bestsellery (zde trošku výjimka potvrzující pravidlo o bestsellerech), je svým nádechem "drsnějšího" charakteru a hodí se i k image "zlých hochů". I když se mi vůně líbí, osobně ji nepoužívám, protože moje "muší váha" a oblek nesedí k image tohoto parfému.

Rande přes den

Když se nebojíte sladkých vůní a chcete něco "svůdné", co dokreslí váš elegantní styl, můžete zvolit například Valentino Uomo Intense. Decentní vůně, která je sice cítit až při blízkém kontaktu, ale přeci proto jdete na rande, ne? :-)

Rande večer

Svíčky, romantika, výborná večeře. Pokud chcete zanechat dojem a zvýšit svoje šance, že tohle rande skončí až snídaní, použijte Yves Saint Laurent La Nuit de L'Homme. Další "stylovka", která nejlépe vynikne večer, což napovídá i "noc" (Nuit) v názvu.

Garden party

Menší párty na zahrádce nikdy neurazí. Stejně tak ani vůně cedru, zeleného čaje a trošky tabáku. Armani Eau De Cedre ve výstižně zeleném flakónu odráží přírodu a zanechává originální dojem. Ať už máte na sobě něco elegantnějšího nebo jen tričko a džíny, v obou případech neuděláte chybu.

Pokerový turnaj

Tady je to jasné už podle názvu. Pro příznivce mírného hazardu je tu Davidoff Game, vůně ve výstižném flakónu ve tvaru sloupečku žetonů. Parfém máte vyřešený, teď už jenom schopnosti a trošku štěstíčka.

Swingers párty

Tento bod berte s nadsázkou samozřejmě. Když bych ale měl zařadit Versace Eros k nějaké situaci, musí v tom hrát roli erotika. Je to "nejtěžší" vůně se kterou jsem se setkal, když ji stříknete na oblečení, tak ji ucítíte ještě po dvou vypráních. Už jen díky této maximální intenzitě je opravdu omamující. Není to něco, co by vás nezaujalo nebo byste to zařadili do šedého průměru. Tento parfém buď budete milovat nebo nenávidět. Inspirace bohem lásky zde není náhodná a nejlépe se hodí k elegantnímu oblečení, vysokému sebevědomí a situaci plné vzrušení.

Výhra ve sportce

Pokud jste vyhráli ve sportce a tudíž disponujete neomezeným rozpočtem, sáhněte po jakékoliv vůni od Tom Ford. Tato legendární značka nabízí nespočty různých velmi kvalitních vůní, ale také si nechá pořádně zaplatit. Pokud ale nižší tisíce za pár desítek mililitrů jsou pořád moc "low", provětrat kreditku u pokladny můžete v Louis Vuitton při placení skvělého parfému Ombre Nomade.

Jaký je váš oblíbený parfém?