Jak vykládat své sny

14.03.2021

Sny jsou, i v dnešním pokročilém světě, něčím do určité míry tajemným. Můžeme si zvolit z nespočtu pohledů, jak na sny nahlížet. Od analyticky založených teorií s vědeckým "backgroundem", přes různé pověsti, až po vyloženě nadpřirozené výklady. Ať už si volíme jakýkoliv úhel pohledu, podstatné je především to, že nám výklad vlastních snů může pomoct zvládat životní zkoušky, lépe se rozhodovat i zpracovávat traumata.

Komu se zdají sny?

I když se setkáme s tvrzením "Mně se sny nezdají.", dnes je již prokázané, že sny se zdají každému, a to až 4 za jednu noc. Ne každý si však sny dokáže vybavit. Schopnost si pamatovat sny je věc, kterou lze natrénovat a tento pomyslný most do podvědomí lze využít pro rozšíření našeho poznání.

Co lze udělat proto, abych si pamatoval sny?

  • Spát v dostatečné míře
  • Myslet před spaním na sny
  • Trénovat vybavování si snů, symbolů v nich, i pocitů, které v nás vzbudily
  • Neužívat před spaním jakékoliv látky ovlivňující vědomí (alkohol, kofein, prášky na spaní, ...)
  • Vést si "deník snů"

Jak sny promlouvají?

Náš mozek pracuje v obrazech, a tak i sny jsou tvořeny obrazně. Ač někomu může přijít, že jeho sny jsou náhodnou kombinací, i zdánlivě nesmyslné scény často propojuje určitá dějová linka, která úzce souvisí s tím, co se děje v naší hlavě, a to ať už je to "trošku pod hladinou", či hluboko v podvědomí. Problémem je, že řešení i návody, které ve snové podobě dostáváme, nejsou nikdy doslovná, jedná se o metafory, které potřebují naši analýzu, abychom jim porozuměli.

Co nejjasnější obraz

Zdál se nám sen a chceme z toho vytěžit maximum. Pro analýzu potřebujeme data, ze kterých budeme vycházet. Ideálním řešením je mít na nočním stolku zápisník, kam můžu zaznamenat jak průběh snu, tak pocity, které jsem cítil v něm, ihned po probuzení. Vzpomínka na sen velmi rychle bledne a budeme-li přemýšlet o snu v poledne, vybavíme si mnohem méně v detailů a v průběhu odpoledne už nemusíme vědět ze snu skoro nic. Určitý "snový deník", který nám dává možnost ihned zaznamenat vše podstatné je tak výborným nástrojem. Co psát?

  • Datum, kdy se mi sen zdál
  • Zápletka (co se ve snu dělo)
  • Symboly (výrazné obrazy, které jsem zaznamenal)
  • Emoce, které jsem prožíval ve snu
  • Pocit, který jsem měl po probuzení (úleva, zklamání, radost, ...)

Analyzujeme sen

Jednoduchá analýza snů se skládá z pěti kroků, kde se zaměřujeme na různé dílčí aspekty.

1. Emoce - Jak jste se cítili ve snu a jak jste se cítili po probuzení? Emoce jsou významnou stopou při snaze pochopit naše sny.

2. Děj - Hlavní dějová linka je to nejpodstatnější, co chceme objevit. Co konkrétně se ve snu děje? Ať už vidíte sebe, někoho jiného nebo cokoliv, jde o "zápletku". Je jedno, jestli je tam chlapec a mimozemšťani nebo vy a obrovský medvěd, podstavou je vypozorovat děj bez ohledu na postavy.'
Příklad: Muž se snaží chytit světlušku, čím více se snaží, tím více mu uniká. Když už rezignuje a tiše se posadí do trávy, světluška sama přiletí a sedne mu do dlaně. Dějem a poselstvím tak může být například: "Občas se stačí jen uklidnit a odložit horečné snahy stranou." Nebo "S trpělivým přístupem víme, že to správné k nám přijde v pravý čas."

3. Zasaďte děj do větší mozaiky - Náš sen se vztahuje k tomu, co sami řešíme. Je jedno, že se něco snažíme potlačit, zlehčit nebo ignorovat. Ve snovém světě to stejně dříve nebo později vyplave na povrch. Správná otázka, kterou si v souvislosti s tímto bodem máme pokládat není "Co sen znamená?" ale subjektivní "O čem ve mně nebo v mém životě sen vypovídá?"
Příklad: Vidíte ve snu rozšklebenou krvácející ránu. Zápletka je: "Vidíte něco, co potřebuje pomoc." Na to navazují otázky jako: "Kde ve svém životě pociťuji zranění nebo bolest? Přehlédl jsem někoho zraněného v mém životě? Ublížil jsem někomu citově a trápí mě to?"

4. Zaznamenejte symboly - Symboly jsou určité hádanky, které čekají na naše vyluštění. Mohou to být symboly obecné, které platí pro většinu lidí. Příkladem je třeba bílá barva jako znak nevinnosti nebo koupelna či záchod jako příklady snahy "očistit se". Naopak vidět červené jízdní kolo může mít pro každého naprosto odlišný význam. Pokud jste takové kolo dostali od dědečka, kterého jste měli moc rádi, může se jednat o symbol bezstarostného dětství, citového pouta nebo radosti. Pokud ale jiný na červeném kole boural a pak celé prázdniny měl sádru, může být kolo znakem obav, strachu z další "kolize". Důležité je tak ujasnit si, jestli daný symbol má obecný význam nebo s námi úzce svázán. Vzhledem k tomuto faktu subjektivních symbolů není používání snářů při výkladu snů příliš efektivní.

5. Vytvořte kompletní obraz - Pátým krokem je spojení jednotlivých "dílků" dohromady a vytvoření finální mozaiky, která nám dá jasný obraz toho, co nám sen radí, nebo před čím nás varuje.

Jedná se o velmi zjednodušenou analýzu. Při výkladu snů lze aplikovat nespočty technik a směrů, které mají základ v celoživotních pracích slavných osob jako Sigmund Freud nebo Carl Gustav Jung.

Příklady výkladů snů

V tomto článku dost čerpán z knihy "Sny a jak jim rozumět" od autorky Stase Michaelsové, kterou určitě doporučuji k přečtení, protože je problematika výkladů snů rozepsána opravdu do detailů. Níže vidíte dva konkrétní příklady analýzu snů, které jsem z knihy doslovně "opsal".

Lev napadl manžela
Snící - Žena v africké zemi. 32 let
Děj: Sedíme venku na židlích. Manžel sedí naproti mně a vedle něj můj strýc. Vidím, že se blíží lev a varuji manžela a strýce, ať utečou, ale oni mě ignorují. Lev si strýce nevšímá, avšak vrhne se na manžela a zaútočí mu na hlavu. Strýc se pokouší mu pomoci, jenže to nedokáže. Já křičím, najdu klacek a lva zaženu. Manžel je v bezvědomí, ale přežije. Vidím další lvy, kteří na nás neútočí, ale i tak mám strach.
Hlavní životní témata: Manžel je nemocný a mám obavy o jeho zdraví a firmu.
Pocit: Vyděšení.
Zápletka: I v extrémním ohrožení se někomu podaří zachránit situaci.
Hlavní symboly:
Lev: Nebezpečí, něco děsivého.
Klacek: Zbraň, záchrana.
Poselství: Lvi, které vidíte zdálky symbolizují vaše obavy o manželovo zdraví a příjmy. Protože lvi v dálce vám nic neudělají, s firmou a výdělky to dobře dopadne. Přímý útok lva na manžela se vztahuje ke strachu, který ve vás vyvolává manželova nemoc. Ve snu ho ale zachráníte a lev uteče. To vám napovídá, že se manžel uzdraví. 

Hlavní smysl: Závěr snu často ukazuje, jak vše dopadne. Ve snu manžel přežije, protože jste mu přišla na pomoc. Dělejte, co je ve vašich silách, a všechno dobře dopadne.

Problém s esemeskami
Snící:
Muž, 41 let.
Sen: Snažím se posílat esemesky a e-maily nebo někomu zavolat, ale ať dělám, co dělám, nemůžu trefit správná tlačítka na mobilu. Moje prsty je prostě nedokážou najít.
Hlavní životní témata: Změny v práci a osobním životě.
Pocit: Beznaděj, vztek.
Zápletka: Někdo se neúspěšně pokouší spojit s ostatními.
Hlavní symboly:
Mobil: Nástroj komunikace.
Nemůžu trefit správná tlačítka: To naznačuje úzkost a zmatek.
Prsty neposlouchají: Ztráta dovedností nebo neúčinné konání.
Poselství: Sen naznačuje, že komunikace s ostatními nefunguje. Nepřímo radí, že vás problém by se možná nejlépe vyřešil, kdybyste se stáhl a naučil se lépe komunikovat, místo abyste pokračoval v tom, co děláte.

Hlavní smysl: Možná by bylo dobře se podívat na svůj komunikační styl a rozmyslet si, jestli by se nedal zlepšit. Obrazy naznačují, že se velmi snažíte, ale to, co děláte, nemá požadované výsledky. Méně je někdy více. Mlčením a sebeovládáním se mnohdy dosáhne víc než křikem a dlouhými hovory. Pokud máte potíže s komunikací, může být důležité uklidnit se.

Noční můry

Jako člověk, který má noční můry na pravidelné bázi mám k tomuto odstavci dost co říct. Noční můry jsou také pouze sny, které nás učí, jak pracovat se svými strachy, případně nás upozornit na různé "bloky" a zranění. I když takovéto sny nejsou příjemné, jejich význam je kolikrát ještě mnohem důležitější, než u snů "klasických".

Vize, předtuchy, věštby

Když ještě trochu zabrousíme do nadpřirozena, můžeme si položit otázky, zdali jsou reálné příběhy věšteckých snů. Toto posouzení je na každém z vás, do jaké míry kdo věří ve věci mezi "nebem a zemí". Rád bych ale ukázal příklad ze života. Jste na sjezdovce a vidíte, jak se někdo řítí rychlostí mimo vyznačenou trasu a divoce se blíží k rozrytému terénu plnému boulí a hlubokého sněhu. "Podívej se, jak se tam dole rozseká!" utrousíte ke kamarádovi a za několik vteřin opravdu sledujete, jak daný "hrdina" metá kotrmelce. Jednalo se snad o věštbu? Šlo o odhad, který vznikl na základě dostupných dat, a vy jste vyhodnotili jeden z možných výsledků. Stejně tak i naše podvědomí ví, kam se "řítíme" a tak nás může varovat před nebezpečím, které nám hrozí. Můžeme tak být čistě racionální lidé a brát v potaz znamení ve snech jako něco logicky založeného.

Trénink, trénink a zase trénink

Jako u všech činností, ve kterých se chceme zlepšovat, i zde je potřeba především trénink a trpělivost. Učený z nebe nespadl a trénink dělá mistra. Rozbor výkladů snů dá na tisíce stránek, a taky že na toto téma najdete nespočet publikací. Mou snahou bylo motivovat vás k vnímání svých snů. Zároveň jsem se snažil jednoduchou formou shrnout hlavní body výkladu snů. Podstatné je uvědomovat si, že sám sobě je člověk tím nejlepším vykladačem, spoustu odpovědí máme v sobě, jen jsou trošku "zaprášené" v temném koutě naší hlavy. Určitě mohu doporučit zmiňovanou knihu, ze které zde čerpám. Zajímá vás něco konkrétního ve spojení se sny? Nevíte si rady s určitým výkladem? Klidně napište do komentáře nebo přímo mně na Instagramu.