Ultimátní cvičení pro rozvoj disciplíny

23.12.2021

Úvodní obrázek hodně napoví, tak nechoďme kolem horké kaše. Ledové sprchy jsou ultimátním cvičením pro rozvoj disciplíny. Proč? Zjednodušeně řečeno je stoupnutí si pod ledovou vodu určitým šokem, diskomfortem, který stimuluje naše hluboce zakořeněné reakce. Navíc je to poměrně univerzální cvičení, protože do určité míry má efekt na každého, bez ohledu na jeho individualitu.

O čem to je?

Představte si, jak lezete z vyhřáté postele, na očích ještě ospalky, vaše obydlí je krásně vytopené a vy míříte k rychlovarné konvici, kde si připravíte oblíbené kafíčko a vychutnáte si ho na pohodlném gauči. Krásné ráno, že? Co ale, když přeskočíte pohodlnou zastávku v kuchyni a z postele zamíříte rovnou do sprchy, kde páka nastavení teploty zůstane na chladné modré straně? Už to tak krásné není, že? Ledová voda, a ještě k tomu hned po ránu. Někdo by řekl, že je to dokonce dost "na h*vno". A to je princip tohoto cvičení. Dobrovolně se uvedete do diskomfortní situace hned na začátku dne. Není to příjemné, vyžaduje to odhodlání a vůli. To jsou přesně ty faktory, které potřebujeme trénovat, protože disciplína je právě "schopnost dělat věci, bez ohledu na naši náladu, motivaci nebo vnitřní rozpoložení."

Konzistence na prvním místě

Právě teď čtete tento článek, možná jste viděli nějaké video s Wimem Hofem nebo delší dobu uvažujete o otužování. Všechno tohle může přispět ke zvýšené motivaci postavit se chladu čelem. Možná hned zítra ráno skočíte do sprchy a dáte si pořádnou dávku ledové vody. A pozítří zase, pak znova, ale za týden přijde "den blbec", kdy se vám prostě nebude vůbec chtít. Tak vynecháte, za pár dní zase, pak znova, ani nemrknete a jste na začátku. Problém s motivací je v tom, že dlouho nevydrží. Cílem ale nemá být motivovat se každý den, cílem je naučit se disciplíně, aneb schopnosti konat to, co je důležité, bez ohledu na to, jestli se mi zrovna chce nebo nechce.

Jedno selhání povoleno

Jak tedy zařídit, abych věděl, že tohle cvičení stavím na stabilní disciplíně, a ne jenom na vrtkavé motivaci? Vezměte si diář, kalendář, případně aplikaci Habit Tracker (pro Android, nevím jak iOs) a zavažte se, že dáte alespoň 30 dní studených sprch v kuse. Pokud jste "tvrďák", který si nic nedaruje zadarmo, je nejtěžší variantou neodpustit si ani jeden den selhání. Vynechali jste 25. den? Smůla, začínáte znovu od začátku. Osobně ale doporučuji nebýt na sebe přespříliš tvrdý a dovolit si vždy jedno selhání. Každý máme své povinnosti a závazky a může se stát, že prostě nějaký den se k tomuto zvyku opravdu nedostanete. V tom případě znamená jeden vynechaný den velký vykřičník, ale nepřerušuje "řetěz". Jakmile ale vynecháte dva dny za sebou, je téměř jisté, že to není kvůli vnějším okolnostem, ale že vaše vůle prostě povolila. Tudíž se dosavadní úspěchy "anulují" a jedete od začátku. Osobně jsem při prvním pokusu aplikovat tu těžší verzi a selhal jsem 28. den, a to vám povím, docela to naštve. J

Fyzické benefity

Ač je tento článek mířen na budování disciplíny, tak studené sprchy mají i řadu fyzických benefitů. Naše tělo pod ledovou vodou reaguje naší prastarou fyziologickou reakcí "bojuj nebo uteč" (v ang. Spíše rozšířené jako trojice: "Fight/Flight/Freeze response"), naše mysl je absolutně v přítomném okamžiku a celé naše tělo se aktivuje. Benefity ledové vody by samy daly na samostatný článek, v tomto případě se spokojíme s konstatováním, že ledová těla posiluje jak naše tělo, tak i mysl.

Sprcha nebo příroda?

Někdo může namítnout, že otužování přece není jen o ledové sprše a já naprosto souhlasím. Jenže principem tohoto cvičení není jen samotné otužování. Otužování jako takové je lepší v přírodě a má oproti sprchám hlubší účinky pro zdraví. Avšak ledová sprcha je nástrojem pro budování disciplíny. Je dostupná každému a prakticky okamžitě. Pár minut na sprchu dokáže najít každý, a tudíž lze rychle eliminovat výmluvy našeho pohodlného já jako je "Na tohle nemám čas.". Pokud totiž budujeme nový návyk, je dobré začít něčím, co nežere spoustu času a dokážeme tak vytvořit konzistentní provádění dané činnost bez extrémní časové náročnosti. 

Jak rychle se vám podaří vytvořit řetěz 30 sprch za sebou? A potřebovali jste možnost "opravného dne" nebo vaše mysl dokázala měsíc bez jediného klopýtnutí?