Zakřič si!

07.03.2021

Vjíždíš do křižovatky, když se zleva přiřítí nějaký závodník, na poslední chvíli to "zadupneš" a sleduješ, jak reinkarnovaný Paul Walker prosviští kousíček od Tebe, bez nejmenšího zájmu, že Ti měl dát přednost. "Ty debile!!!" vybuchnou někteří a ještě přidají dlouhé stlačení klaksonu. Jiní se jen zhluboka nadechnou, polknou všechny nachystané nadávky a nechají to plavat. Jsou prostě situace, které v nás vyvolávají silné emoce a když je hned dokážeme expresně vyjádřit, máme pocit, že se nám alespoň trošku "ulevilo". Ale to ve vyspělém civilizovaném světě není úplně možné.

Emoce neumlčíš tím, že je budeš ignorovat

K potlačování emocí, především těch negativních, jsme vedeni společností. Asi každý někdy v dětství slyšel: "Nedělej scény!" nebo "Neprožívej to tak!". Problémem je, že i když na emoci nezareagujeme, neznamená to, že neproběhla nebo nás neovlivňuje. Když budu pospíchat a někdo mě ve frontě v obchodě bezohledně předběhne, je jedno, že svoje naštvání a podrážděnost skryji a nic neřeknu. Tato emoce zůstává v těle a i když nám přijde, že jsme uspěli, že jsme "nevybuchli", opak je pravdou. Teď nikoho nenavádím k tomu chovat se hystericky a křičet po každém, kdo se mi nějak znelíbí. Takto verbálně útočit na druhého člověka znamená projektovat si do něj své emoce a přenášet svůj hněv, což nic neřeší. Jde o to, vědět, že své negativní emoce prožívám a že se k nim můžu vrátit a pěkně je vyventilovat ve vhodné situaci.

Kontrovezní Primal Therapy

Jednou z variant je "Primal therapy" (často nazývána také chybně "Primal scream therapy"). Jedná se o kontroverzní typ psychoterapie, která má v řadách odborné veřejnosti své zastánce i odpůrce. Zatímco někteří velebí její zázračné účinky, jiní popírají její efektivitu i funkčnost. O co vlastně jde? Jednoduše o spojení s negativními emocemi, jejich prožití a vyjádření skrze hlasitý křik, pláč či případně mlácení do objektů k tomu určených. (Chápu, že natáhnout tomu blbečkovi v práci, by taky pomohlo od stresu, ale většina lidí si to ze své pozice úplně nemůže dovolit). Tato forma vyjádření nám dává možnost se vyrovnat s negativní emocí a situaci "uzavřít" a tím pádem i minimalizovat vznik možného traumatu. I když experti doporučují tuto techniku provádět pod vedením zkušených odborníků, už samotný "amatérský" křik má svůj účinek. Pustíte si nahlas hudbu v autě, vyběhnete na kopec, či si najdete jiné místo, kde váš křik nebude nikoho děsit, a pěkně od plic si zařvěte.

Zbavení se strachu v obchodním světě

V obchodním světě jsem se setkal s touto technikou pro zbavení strachu z odmítnutí. V případě "chladného volání" (= navolávání schůzek z kontaktů, které vás neznají) se začínající obchodníci děsí tvrdého odmítnutí, které se jim může stávat poměrně často. Kniha zabývající se problematikou "cold-callingu" doporučuje vyhrazení si aspoň 10 minut pro cvičení, které vychází z Primal Therapy. Uzavřete se do místnosti, kde nebudete rušeni a tam absolutně prožijete svůj strach. Začnete cítit, jak hrozně moc nechcete mluvit s cizími lidmi, jak se bojíte, jak vás to štve. Člověk křičí, brečí, tahá se za vlasy, nadává, vše, co mu pomůže se expresivně vyjádřit. Po deseti minutách se cítíte vyčerpaní, ale úplně klidně vezmete telefon a komukoliv zavoláte, bez ohledu na to, jestli vám praští s telefonem nebo na vás bude hnusný. Primal therapy v praxi.

Emoční napětí a jeho trvání

Dobrou zprávou je, že veškeré emoční napětí není stabilní. Přichází ve vlnách a nevydrží věčně. Stejně jako tréma před vystoupením nebo jiná vypjatá situace. Je to intenzivní, ale netrvá to věčně. Naším cílem je, aby podobné situace nezanechávaly stopy potlačených emocí, které mohou přecházet v chronický stres. Nemusíme reagovat okamžitě, jakmile se nám přihodí něco nepříjemné, stačí si ve svém programu vyhradit pravidelné časy, kdy si "zařvu" a uvolním nahromaděnou negativitu.

Zakřič si pro vyšší sílu

Křik ovlivňuje naše tělo, vědecky prokázaný je například vliv na naši sílu. V tradičních bojových uměních se používá bojový výkřik "kiai" při dokončení úderu. Vědci změřili, že bojovník při použití kiai vytvoří o 7% vyšší sílu, než když je při úderu "ticho". Dokazuje to i že trošku křivdíme všem těm rádoby "Alfa-samcům" ve fitku, kteří si při pokusu o nový osobní rekord zakřičí na celou tělocvičnu. Není to jen "flex", skutečně to funguje. (Ale nedělejte to prosím, pokud to fakt není nutné).

Kde a jak křičet?

Osobně používám uvolnění stresu skrze křik nejčastěji v autě při hlasité hudbě. Dobrou technikou je i snaha "překřičet" mořské vlny narážející na břeh, což praktikoval už Démosthnés. Ale vzhledem k absenci moře v ČR je to spíše takové "dovolenkové" cvičení. Ať už zvolíte jakékoliv místo, doporučuji to napoprvé "nepřepálit" a nevyřvat se tak, že druhý den nebudete mluvit. Vaše hlasivky potřebují trošku ohleduplnosti. Ke křiku může patřit i pláč, který je často v mužských kruzích tabuizovaný. Nechte předsudky stranou, pokud váš křik přejde v pláč, tím lépe. Primal therapy má své zastánce i mezi celebritami, velkým propagátorem je například hudebník Kayne West.

Co vy, už jste si tento týden pěkně od plic zakřičeli?